dini sohbetler islami sohbet en güzel oyunlar takip 2018.com takipçi al

haberler elektronik sigara elektronik sigara ko cuce ko cuce

antalya rent a car kış lastiği

RESULTS OF 2018/2019 LASUSU GENERAL ELECTION HELD ON 27TH FEBRUARY, 2019

LASU Bulletin

VC's Desk

RESULT OF 2018/2019 LASUSU GENERAL ELECTION RESULTS HELD ON WEDNESDAY, 27TH FEBRUARY 2019.

The Result of the Lagos State University Students' Union 2018/2019 General Election held on Wednesday, 27th February, 2019 are detailed below: 

A        PRESIDENT

s/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

OLADELE, OluwatayoOlawale – OLA-DELZ

612 WINNER

2.

OJOARE, WAHEED OLAMILEKAN – (HO2)

7

3.

WUSA, ISIDOR LUCKY- (SYNERGY)

437

4.

NAFIU, HAMEED OLATUNDE- (BOKOHALAL)

494

5.

YUSUF, NURUDEEN ALOWONLE (OMOMEWA)

553

B.       VICE-PRESIDENT

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

ALALADE, MARIAM OLAJUMOKE (DUNNITE)

OJO CAMPUS

577

2.

ONOCHIE, PRINCESS (PRINCESS)

OJO CAMPUS

1271WINNER

3.

OBAJIMI, OLUWATOBILOLA 

LASUCOM

249 WINNER

4.

OGIDAN, ABAYOMI MUSTAPHA (OGIDAN-OF)

28

5.

SANNU, IBRAHIM OJEABU (OJAY)

EPE Campus

109 WINNER

6.

SENAPON, MAUYON FRIDAY (SENAPON)

69

EPE Campus

C.     GENERAL SECRETARY

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

ANAGUN, ADEYEMI MICHEAL (MASCOT)

998

2.

BALOGUN, ISIAQ OLATUNJI (EAZY)

1102 WINNER

D.       ASSISTANT GENERAL SECRETARY

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

ANDREW, FUHAD OLADAPO (DYNAMIGHT)

OJO Campus

UNOPPOSED

2.

OKELARIN, OMOTAYO ADEYEMI (TEE-Y)

LASUCOM

114

3.

ASHADE, ITUNU OMOLOLA

LASUCOM

175 (WINNER)

4.

SHITTA, AHMED OLADIMEJI

EPE Campus

UNOPPOSED

  

E.

PUBLIC RELATION OFFICER

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

ALADE, IDRIS OYENIYI (AARE@ALADE)

840

2.

OLOWU, OLUWATOBILOBA E. (LOBALOBA)

1260 WINNER

F.       TREASURER

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

DADA, OLALEKAN IBRAHIM (LYON)

1197

2.

MUSTAPHA, IBRAHIM O.

903 WINNER

 

G.

SOCIAL DIRECTOR

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

OKUNLOLA, OLANIYI JAMES (NEYO)

UNOPPOSED

H.     SPORT DIRECTOR

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

AKINOLA, LATEEF OLAWALE (GALLARDO 10)

1446 WINNER

2.

KAYODE, HAROON BABATUNDE (HAROUN)

655

  I.        FINANACIAL SECRETARY

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

ADEYEMI, SODIQ (LEGACY)

784

2.

SMITH, ABAYOMI ISSA                (SMITH)

1315 WINNER

 J.       WELFARE DIRECTOR

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

SULAIMON, DAMILOLA SEJIRO (DAMMYLEX)

OJO Campus

491

2.

SUNMOLA, OLATUNDE UMAR (TEEZLE)

OJO Campus

317

3.

MEJINDADE, KUNLE RASHEED ( KAYMEJ)

OJO Campus

948 WINNER

4.

ANIDU, EZEKIEL OLALEKAN (CELEB)

OJO Campus 

89

5.

ALABI, OLUWATOSIN MUHAMMAD (HEMDEE)

EPE Campus

131 WINNER

6.

HOLO, OLUWATOSIN KEHINDE (KENNY)

EPE Campus

46

7.

ONAKOYA, OLUWASEGUN A.

LASUCOM

UNOPPOSED

 K.     SPEAKER

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

HON. IBRAHIM OLADIPUPO (HIGHBEE)

17

2.

HON. KUKU OLAYINKA (KUKU)

79 WINNER

 L.       DEPUTY SPEAKER

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

HON. TODEJI AYODEJI (TODEJI)

UNOPPOSED

 M.      CLERK

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

HON. OLANREWAJU, HABEEB (JIGABA)

15

2.

HON. TELLA NOAH (TELLA)

09

3.

HON. ADEYEMI ZAINAB (ZAINAB)

38 WINNER

4.

HON. BALOGUN QUDUS (BALO)

34

 N.       CHIEF WHIP

S/no

NAMES

Total Number of Vote cast

1.

HON. ONIBUDO SODIQ (BUDO)

50 WINNER

2.

HON. AROMIRE QUYUM (AROMIRE)

46

 

Click here to download PDF Format